تاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391 | 12:13 ب.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi

دانلود آخرین تغیرات cpr طبق پروتکل امریکا

دانلود حمایتهای پیشرفته قلبی

دانلودالگوریتم برخوردبا انسداد راه هوایی

  برای دانلود بر روی جمله مورد نظر کلیک کنیدتاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391 | 12:06 ب.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi

اورژانس های قلبی

احساس درد و سنگینی یا فشار در قفسه سینه و احساس سوزش در ناحیه پشت جناغ، مواردی است که ما را به درد با منشاء قلبی مشکوک می نماید. در صورتی که شکایات فوق بین 5 تا 30 دقیقه طول بکشند و فرد در روزهای مختلف با آنها مواجه باشد، بیشتر تشخیص آنژین صدری ( درد قفسه سینه به علت کاهش خون رسانی به قلب) مطرح می گردد.در صورتی که درد بیش از 30 دقیقه طول بکشد و همراه با تهوع و استفراغ ، تعریق ، انتشار درد به زیر جناغ ، قفسه سینه ، بازوها ، شانه ها ، اندام ها ، شکم و بین دو کتف باشد، بایستی به فکر احتمال سکته قلبی بود. از علائم همراه بیماری های قلبی ، تنگی نفس ناگهانی ، ضربان نا منظم قلب به شکل ناگهانی ، فشارخون بالا و یا افت فشار خون و سوزش معده و عدم هضم غذا می باشد.
دردهایی که به طور متوالی بیش از چند ساعت تا چند روز ادامه یابند و یا دردهایی که کمتر از یک دقیقه طول می کشند، معمولا منشاء قلبی ندارند.

اورژانس های تنفسی

یکی از نشانه های هشدار دهنده بیماری های تنفسی ، تنگی تنفس است که بیماریهای چون آسم ، انسداد راه های هوایی، عفونت های ریوی و ... را مطرح می نماید. باید توجه داشت که " تنگی نفس به معنای تنفس تند نیست " بلکه حالتی است که فرد در آن وضعیت به سختی و به شکل غیر عادی تنفس می کند.

اورژانس های گوارشی

از موادی که در بیماریهای گوارش، نیاز به مداخله اورژانس دارد، می توان به خونریزی های گوارشی ( استفراغ خونی یا مدفوع قیری شکل)، درد شکم به شکل حاد که با حساسیت شکم ، استفراغ و یا بی اشتهائی همراه است اشاره کرد. عوارض ناشی از ضربه های شدید به شکم نیز جزو موارد اورژانس تلقی می شود.

اورژانس های ادراری

این بیماری ها شامل دردهای شدید و ناگهانی پهلو به همراه یا بدون ادرار خونی ، قطع ادرار و سوزش ادرار است.

اورژانس های دستگاه اسکلتی


این بیماریها عبارتند از شکستگی های باز یا بسته استخوان ها ، در رفتگی در مفاصل و اندام ها ، پارگی وسیع بافت نرم در اندام های بدن.

اورژانس چشم

 

مهم ترین موارد اورژانس مربوط به چشم را ضربه به چشم، ریختن مواد شیمیائی، سوختگی حرارتی و علائم افزایش فشار چشم( شامل درد ناگهانی در چشم و حدقه، سر درد شدید و تاری دید) تشکیل می دهند.

اورژانس های اعصاب

 

موارد زیر در بیماری های اعصاب ، نیاز به مداخله اورژانس دارند:

1- تشنج و حمله صرعی
2- سکته مغزی با علائم فلج اعضا، اختلال تکلم و موارد دیگر
3- اختلال هوشیاری و اعضا
4-سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن و استفراغ مکرر
5- ضربه به جمجمه یا ستون فقرات به دنبال سقوط از بلندی ها و یا تصادف با خودرو

اورژانس های گوش و حلق و بینی

 

این مورد شامل خونریزی های شدید از بینی، ضربه به گوش، ضربه به فک و صورت، دررفتگی فک و ماننداست.

بارداری

 

در خانم های باردار، هرگونه سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و تورم دست و پا ، خونریزی های شدید و شروع دردهای زایمانی در صورتی که دسترسی به پزشک میسر نباشد، به عنوان بیماری های اورژانس مطرح هستند.

حوادث محیطی و شغلی

حوادث محیطی و شغلی، طیف وسیعی از موارد اورژانس را در بر می گیرند که مهم ترین آنها عبارتند از:
 

 

- تصادف با وسائط نقلیه
- سقوط از بلندی
- سوختگی
- برق گرفتگی
- آوار
- مسمومیت های داروئی و شیمیائی
- خودکشی
- گزیدگی توسط مار، عقرب و سایر جانوران
- غرق شدگی.تاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391 | 12:02 ب.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi

انجام مراحل ABC  در احیاء قلبی


انجام مراحل ABC  در احیاء قلبی

باز كردن راه هوایی  Air way

اولین قدم باز كردن راه هوایی فرد است .در فرد بیهوش تمامی ماهیچه ها شل شده اند.عضلات زبان و گردن هم از این قاعده مستثنی نیستند و احتمال دارد كه زبان به طرف حلق بر گردد و راه هوایی را مسدود كند .

كف دست را روی پیشانی مصدوم گذاشته و سر او را به طرف عقب بر گردانید . همزمان با این كار دست دیگر را زیر چانه او قرار داده و به سمت بالا فشار دهیدبه طوریكه دندانهای فك بالا و پایین در مقابل هم قرار گیرند . در صورت انجام صحیح این مراحل شما موفق به باز كردن را ه هوایی مصدوم خواهید شد .
 

مراقب باشید كه دهان فرد را بیش از حد باز نشود چون در این صورت ممكن است زبان به عقب برگردد و راه هوای را مسدود كند .

دادن تنفس مصنوعی  Breathing

پس از بازكردن راه هوایی باید از وضعیت تنفس مصدوم أگاه باشید.ابتدا قفسه سینه فرد را برهنه كنید.

اگر صورت مصدوم كبود و رنگ پریده باشد .

نه جریان هوا از بینی و دهان فرد حس شو د و نه صدایی كه نشانگر جریان هوا باشد به گوش برسد.

قفسه سینه حركت نداشته باشد.

تنفس وی قطع شده است و باید تنفس مصنوعی را آغاز كنید حتی اگر نتوانستید تشخیص دهید كه فرد مذكورتنفس دارد یا نه نفس مصنوعی را آغاز كنید چون اگر فرد تنفس داشته باشد شما در هنگام تنفس مصنوعی متوجه می شوید.

تكنیك دادن تنفس مصنوعی
 
 

سررابه عقب متمایل كنید به صورتیكه دهان كمی بازتر باشد (نحوه باز كردن راه هوایی در مبحث قبل آمده است.)با انگشتان دستی كه روی پیشانی مصدوم است سوراخهای بینی فرد را ببندید .

دهان خود را روی دهان مصدوم بگذارید بطوریكه , لبهای شما كاملا اطراف دهان اورا بگیرد.با یك بازدم عمیق هوارا وارد دهان فرد مصدوم كنید.همزمان از گوشه چشم خودبه قفسه سینه فردنگاه كنید وببینید آیا هنگامی كه درون مجاری هوایی اومی دمید قفسه سینه بالا می رود یا نه ؟

وقتی قفسه سینه فرد بالا می آید تنفس را قطع كنید ودهان خود را از دهان فرد دا كرده و بینی اورا آزاد بگذارید و خودتان برا ی تنفس بعدی نفس بگیرید.

هنگام تنفس موثر سینه وشكم مصدوم بالاو پایین می آید , احیاگر حس می كند كه بادكنكی را پر میكند و پس از دمیدن حجم معینی , مقابل ورود هوای اضافه تر مقاومت احساس میكند .به تدریج رنگ پوست فرد از زردی و كبودی به صورتی تغییر می یابد.

ماساژ قلبی  Circulation

پس ازدادن یك یا دو تنفس مصنوعی در صورتیكه فرد تنفس خود را بازنیابد باید نبض فرد را كنترل كرد.

طریقه كنترل كردن نبض :

پس از آنكه تنفس مصنوعی تمام شد كف دست را از روی پیشانی فرد بر ندارید و دو انگشت دست دیگر را در وسط گردن بالای نای و حنجره روی برآمدگی جلوی گردن ( سیب آدم ) بگذارید .

انگشتان خود را به آرامی به سمت پایین و كنار آن قسمت بلغزانید و سپس كمی فشار دهید . به مدت ۵-۱۰ ثانیه این كار را ادامه دهید تامطمئن شوید كه نبض را حس میكنید یا نه؟

كنترل كردن نبض احتیاج به مهارت و دقت خاصی دارد شما نیز میتوانید با تمرین كردن و شركت در كارگاههای عملی احیا تنفسی این مهارت را كسب نمایید .

اگر فرد نبض داشت به تنفس مصنوعی با اندزه’ دوازده بار در دقیقه ادامه دهید .  بیشتر

اگر فرد نبض نداشت باید بی درنگ ماساژ قلبی را همراه با تنفس مصنوعی آغاز كنید.زیرا فرد دچار ایست قلبی شده و احتمال دارد صدمات جبران ناپذیری به مغز وی برسد.

برای دادن یك ماساژ قلبی موثر علاوه بر اینكه باید ماساژ را با تكنیك صحیح انجام داد لازم است كه وی را در وضعیت مناسبی بخوابانید.

بیمار را به پشت خوابانده , مطمئن شوید كه وی روی یك سطح سخت قرار گرفته است . اما اگر فرد در رختخواب یا هر سطح نرم دیگری است وقت را تلف نكنید و فقط كافیست كه اورا روی روی زمین بلغزانید یا اینكه یك تخته با هر شی صاف و سخت را از بین پشت او و ملحفه قراردهید .

كنار مصدوم زانو بزنید . 

آخرین حددنده های او را با دو انگشت دستی كه بالای فرد نزدیكتر است بیابید انگشتان خود را بسمت بالا بلغزانید تا یك فرو رفتگی در محل اتصال دنده های دو طرف برسید .

یك انگشت را در محل فرورفتگی بگذارید و انگشت دیگر را كنار آن قرار دهید سپس ته دست دیگر را در كنار آن دو انگشت قرار دهید .بعد ته دست دوم را روی دست اولی بگذارید .

موقعیت بدن خود را طوری تنظیم كنید كه بازوها خم نشوند و شانه ها در امتداد نقطه اتكا دستها باشند . به اندازه ای بر جناغ فرد فشار وارد كنید كه ۴-۵ سانتی متر پایین برود.

پس از انجام ۱۵ عدد ماساژ پشت سر هم ( این ۱۵ ماساژ در مدت ۱۱ ثانیه خواهد بود ) دو عددتنفس مصنوعی به فرد بدهید شما برای انجام این دو تنفس ۴ ثانیه فرصت دارید .این سیكل باید چهار بار در دقیقه تكرار شود برای اینكه بتوانید نسبت ۱۵:۲ را در هر دوره رعایت كنید بهتر است با هر ماساژ شماره آن را بلند بگویید .

بعد از یك دقیقه وضعیت مصدوم را ازریابی كنید .

اگر ضربان مداوم رگ گردن باز نگشته باشد دوباره احیای قلبی ریوی را با دو تنفس و ۱۵ ماساژ قلبی از سر بگیرید . شما برای انجام این دو تنفس و ۱۵ ماساژ , ۱۵ ثانیه فرصت دارید.

این كار را برای مدت ۳ دقیقه دیگر ادامه دهید .

اگر دراین مدت تنفس منظم فرد بازگشت نیازی به تكرار احیای قلبی ریوی نیست بلكه باید مرتب تنفس و نبض فرد را چك كنید .

 اگر تنفس منظم فرد برنگشت تنفس مصنوعی را با سرعت ۱۲ عدد در دقیقه شروع كنید و همزمان نبض فرد را چك كنید .


برچسب ها: ماساژ قلبی،

تاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391 | 12:01 ب.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi

بخش اول 

از مباحث امداد رسانی در فوریتهای پزشكی بحث در خصوص معیارهای اصولی در كمكهای اولیه است.

كمكهای اولیه چیست؟

اصولاً به یك سری كمكهایی كه بدون استفاده از وسیله توسط افراد که در محل سانحه هستند ، برای فردی كه دچار مصدومیت شده اجرا می شود، اطلاق م گردد و این كمكها در جهتی است كه نه تنها جان فرد را از مرگ نجات م دهد بلكه علاوه بر آن م تواند از مصونیت های بیشتر و از معلولیتها و ناتوانی های جسمی دیگری كه ممكن است به واسطه ایجاد مصدومیت ایجاد شده باشد نیز جلوگیری كند. 
بنابراین افراد م باست با یك سری دانشها و مهارتهایی كه مربوط به كمكهای اولیه است آشنا شوند و با یك سری بایدها و نبایدها آشنایی پیدا كنند و وظایف خودشان را بدانند. 
كمكهای اولیه فقط انجام یكسری اقدامات نیست، بلكه این مطلب كه هر فردی بداند چه وظایفی را نباید انجام دهد، هم جزء اصول كمكهای اولیه است. بنابراین در مواجهه با فردی كه دچار مصدومیت شده چند اصل را باید مد نظر قرار داد. تقدم و تأخر این اقدامات و اینكه فرد بداند كدامیك از این اقدامات را باید در مرحله اول انجام دهد و كدامیك را در اولویتهای بعدی قرار دهد، که ان نکته بسیار مهم است. 

چهار اصل برای برخورد اولیه در كمكهای اولیه مطرح است:
كمكهای اولیه می تواند بصورت كمكهای اولیه پایه باشد كه فرد بدون استفاده از امكانات خاصی آنها را پیاده می كند. 
مرحله بعدی كمكهای اولیه پیشرفته است كه در مراكز درمانی با استفاده از داروها و امكانات لازم دیگر كه در اختیار كادر پزشكی قرار دارد، انجام می شود. 
اولین مسئله در برخورد با فردی كه دچار مصدومیت شده، دقت در تنفس اوست. یعنی اگر با فردی برخورد كردیم كه از ارتفاع سقوط كرده و دچار شكستگی شده، ابتدا به سراغ شكستگی و بررسی شكستگی او نمی رویم بلكه توجه می كنیم كه ببینیم آیا فرد دارای تنفس است و آیا تنفس به عنوان یك ارگان حیاتی برقرار است ا خر؟ 
دومین قدم توجه به وضعیت قلب و عروق و سیستم گردش خون مصدوم است. اینكه آیا مصدوم دارای ضربان قلب هست یا خیر؟ 
بعد از اینكه از سلامت دستگاه تنفس و گردش خون اطمینان حاصل شد باید به سراغ كنترل خونریزی مصدوم برویم و از خونریزی جلوگیری كنیم و نهایتاً اینكه بعد از كنترل این سه مرحله باید به سراغ بررسی شك رفت. 
اكثر شكستگی ها بر اثر وارد آمدن یك ضربه شدید به استخوان بوجود می آید. در افراد مسن یك ضربه خفیف هم به خاطر شكنندگی استخوان می تواند باعث شكستگی شود. 
نكته مهم در مورد فردی كه اقدام به امداد رسانی می كند این است كه برخورد غلط با یك شكستگی می تواند آسیب وارده را بیشتر كند. چه بسا اگر بی حركتی مناسب و انتقال فرد به صورت صحیح صورت نگیرد عضو شكسته می تواند به بافتهای مجاور هم آسیب برساند.
اصولاً شكستگی می تواند به چند صورت ایجاد شود:
ممكن است شكستگی بر اثر یك ضربه مستقیم باشد. در خیلی از موارد افرادی كه تصادف می كنند ممكن است اصابت مستقیم سپر ماشین به پای فرد مصدوم منجر به ایجاد شكستگی در ناحیه پا شود كه این اصولاً شكستگی ناشی از ضربه مستقیم است. 
در مواردی ممكن است استخوان به صورت غیر مستقیم دچار شكستگی شود. این زمانی است كه فرد با دستهای باز بیفتد یا روی شانه سقوط كند. در چنین حالتی استخوان ترقوه كه در بالای قفسه سینه قرار دارد دچار شكستگی می شود. 
خود شكستگی ها به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند كه تقسیم بندی از این جهت دارا اهمت
است كه اقداماتی كه برای شكستگی لازم است انجام دهیم، متفاوت است. 
شكستگی می تواند از نوع بسته باشد، یعنی شكستگی در یك عضو ایجاد شده ولی این شكستگی با پوست در تماس نیست و جراحتی در سطح پوست ایجاد نكرده است. 
زمانی می گوییم شكستگی، شكستگی باز است که استخوان شكسته شده به سطح پوست راه پیدا كند یا در سطح پوست جراحتی ایجاد شود. بنابراین مشكلی كه ما در شكستگیهای باز داریم این است كه علاوه بر اینكه ممكن است خونریزی اتفاق بیفتد، به دلیل مجاورت عضو شكسته شده با هوا، بسیار مستعد عوامل عفونی است و احتمال آلودگی عضو شكسته شده زیاد است. بنابرایناقداماتی كه ما باید انجام دهیم در جهت این است كه علاوه بر اینكه جلوی خونریزی را می گیریم، از آلودگی بیشتر عضو هم جلوگیری می كنیم. 
آخرین نكته اینكه ممكن است شكستگی بصورت مركب باشد یعنی علاوه بر شكستگی، اعصاب هم قطع شده باشد و یا عروقی كه در مجاورت عضو شكسته قرار دارند آسیب دیده باشند
نشانه های شكستگی عبارتند از :
١- درد عضو شكسته شده 
۲- تورم و یا تغییر شكل عضو 
۳- عدم تحرك عضو
نكته اساسی در امداد رسانی برای شكستگیها این است كه واقعاً باید تلاش كنیم عضو شكسته را بی حركت نگه داریم. چرا كه حركت دادن باعث آسیب بیشتری به بافتهای مجاور می شود. بنابراین
عدم تحرك، علاوه بر اینكه درد بیمار را كاهش می دهد و از ایجاد شوك جلوگیری می كند، می تواند از صدمه رسیدن به بافتهای مجاور هم جلوگیری كند. 

شكستگی قفسه سینه

قفسه سینه جعبه ترد و شكننده ای است كه از ریه ها، قلب و عروق و قسمتهای سینه ی انسان نگهداری می كند. استخوانهای دنده، قلاف قفسه سینه را تشكیل می دهند. استخوان وسط كه دنده ها را بهم متصل كرده جناق سینه است.دنده ها جناق را به مهره های پشت متصل می كنند. 
در بدن هر انسان ١۲ جفت دنده وجود دارد كه با باز و بسته شدن آنها در موقع تنفس، فضای بازتر و یا بسته تر در اختیار ریه ها قرار می گیرد. 

نشانه های شكستگی قفسه سینه

1- درد قفسه سینه در موقع تنفس 
۲- سرفه های توأم با خلط 
در حوادث معمولاً دنده ها دچار شكستگی می شوند و كمتر اتفاق می افتد جناق سینه آسیب ببیند. 
نكته مهم: مجروح نباید حركت اضافی داشته باشد. 
معمولاً در شكستگی قفسه سینه، استحكام و سفتی قفسه سینه از بین می رود و حركات قفسه سینه در، دم و بازدم مختل می شود.در خیلی از موارد احتمال دارد شكستگی با پوست در تماس باشد و یا در مواردی ممكن است شكستگی باعث صدمه زدن به بافت ریه و اغشایی كه در زیر قفسه سینه قرار دارد، بشود. 
علائمی كه معمولاً در شكستگی قفسه سینه به چشم می خورد این است كه ممكن است فرد احساس تنگی نفس شدید داشته باشد، احساس خفگی كند و نفس كشیدن برای فرد مصدوم مشكل و دردناك باشد. 
وقتی كه به قفسه سینه مصدوم نگاه كنیم، می بینیم كه حركات قفسه سینه كاملاً غیر عادی است. اگر ریه هم به واسطه این شكستگی آسیب دیده باشد، احتمال دارد كه فرد خون كف آلود بالا بیاورد. 
اقداماتی كه لازم است انجام دهیم این است كه آن قسمتی از قفسه سینه كه دچار شكستگی شده است را حمایت كنیم و حركاتش را محدودتر كنیم. 
به همین منظور، قسمت صدمه دیده را با دستمان حمایت می كنیم. فرد را در حالت نیمه نشسته قرار می دهیم و سعی می كنیم به سمتی كه دچار شكستگی شده متمایلش كنیم. یك تكه بالشتك ضخیم و نرم را روی قسمت شكسته شده قرار داده و دست فرد مصدوم را روی قسمت شكسته شده می آوریم وسعی می كنیم با یك باند پهن، دست و قفسه سینه را بهم محكم كنیم. به این شكل، ما قسمت شكسته شده را، هم با باند و هم به وسیله دست خودمان حمایت می كنیم. معمولاً در چنین شرایطی فرد می تواند تنفسش را داشته باشد و احتمال دارد مشكل تنفسی پیدا نكند. ما فرد را در چنین شرایطی با حمایت ناحیه آسیب دیده، به اولین مركز درمانی منتقل می كنیم. شكستگی استخوان لگن
اصولاً استخوان لگن می تواند در حوادث مختلف از جمله در تصادفات رانندگی وسقوط از ارتفاعات دچار شكستگی شود. شكستگی می تواند به صورت یك طرفه و یا دو طرفه اتفاق بیفتد. 
نكته مهم در شكستگی لگن این است كه احتمال دارد به دنبال شكستگی لگن اعضایی كه در داخل لگن و شكم قرار دارند از جمله مثانه و مجرای ادرار دچار آسیب شوند، بنابراین لازم است توجهات لازم را در شكستگی لگن داشته باشیم. 
هر گونه بی احتیاطی باعث جراحت، شكستگی و یا مشكلات دیگری برای فرد می شود. سالم ماندن چندان مشكل نیست، كافی است كه اول به حفظ امنیت و سلامت خود بیندیشیم و پس از آن، انجام كار روزانه. 
انجام كار<-- حفظ امنیت <--سالم ماندن 
البته شكستگیهای لگن بیشتر بین سالمندان شایع است. 
درد این نوع شكستگی معمولاً در قسمت میانی و پهلو احساس می شود. 

علائم شكستگی لگن

معمولاً ناحیه شكستگی دارا درد و حساستد است و فرد علرغم اینكه سالم است ولی قادر نیست كه روی پا بایستد و فشار بیاورد. اگر شكستگی شدید باشد هر نوع حركتی در ناحیه ران می تواند ایجاد درد بكند. اگر مجرای ادراری آسیب دیده باشد ممكن است خروج ادرار همراه با خون باشد و این یك علامت هشدار دهنده و مهم است و در مواردی هم ممكن است درد به حدی شدید باشد كه فرد دچار شوك بشود. 

چه اقداماتی را می توانیم تا زمانی كه فرد را به اولین مركز درمانی برسانیم انجام دهیم؟ 

۱- خواباندن مجروح روی سطح صاف 
۲- ثابت كردن بدن 
۳- گذاشتن پتو در زیر پاها 
مهمترین كار این است كه تلاش كنیم حركت را محدود و استخوان لگن را حمایت كنیم تا از ایجاد ضایعه ی بیشتر جلوگیری شود. 
بنابراین مصدوم را به پشت می خوابانیم و پاهایش را كاملاً به صورت كشیده قرار می دهیم و سعی می كنیم فرد در یك وضعیت راحتی قرار بگیرد. برای این كار یك پتوی تا شده را زیر زانوهایش می 
گذاریم و به دنبال آن می توانیم از دو باند پهن استفاده كنیم. دو باند پهنی كه در ناحیه لگن بسته می شود و این دو باند پهن را معمولاً به نوعی قرار می دهیم كه گره ی آن در سمتی قرار بگیرد كه شكستگی نیست. اگر احیاناً مصدوم احساس ادرار كردن داشت و قصد داشت كه ادرار كند، ما ممانعت می كنیم. چرا كه ادرار كردن می تواند صدمه به بافتها را بیشتر كند. ادرار می تواند به بافتهای اطراف راه پیدا كند و اقدامات بعدی ما را با دشواری روبرو كند. 
ما می توانیم بالشتك هایی را زیر زانوها و مچ پا قرار دهیم تا زمانی كه مصدوم را حمل می كنیم صدمه كمتری به ناحیه آسیب دیده وارد شود. 

شكستگی بازو 

اصولاً شكستگی بازو كه در ناحیه بازو اتفاق می افتد، می تواند بر اثر ضربه مستقیم و یا ضرباتی باشد كه در ناحیه آرنج و یا ساعد ایجاد شكستگی می كند. معمولاًمفصل آرنج خصوصاً در كودكان دچار شكستگی می شود و جزء مواردی است كه بسیار اهمیت دارد. به این جهت كه شكستگی های آرنج به دلیل مجاورت با اعصاب و عروق مهم حیاتی است و بایستی در شكستگیهای آرنجی به آن توجه شود. 
معمولاً علائم موجود به این شكل است كه فرد قادر نسیت عضو آسیب دیده را حركت دهد. ممكن است تغییری در عضو آسیب دیده مشاهده كنیم. برای مثال كبودی و یا تورم در عضو آسیب دیده مشاهده كنیم. 
اگر فرد بتواند آرنجش را حركت دهد و قادر به حمل آرنجش باشد اولین اقدامی كه انجام می دهیم این است كه با ملایمت دست آسیب دیده را به سینه تكیه می دهیم و با بالشتكی كه بین آرنج و قفسه سینه قرار می دهیم، با یك باند پهن دست را با قفسه سینه حمایت می كنیم و به قفسه سینه فیكس می كنیم. (ثابت نگه م دارم) 
در موردی كه شكستگی در ناحیه آرنج ایجاد شده و مصدوم نمی تواند آرنج خود را حمل كند باید ابتدا مصدوم را بخوابانیم؛ دستش را كاملاً در مجاورش قرار دهیم و در چنین مواقعی سعی نكنیم آرنج فرد مصدوم را حمل كنیم زیرا صدمه وارده را قطعاً بیشتر می كند. 
بنابراین وقتی دست را كاملاً در كنار بدن قرار دادیم باید با سه باند كه تهیه كرده ایم دست را به بدن فیكس كنیم. 
ما می توانیم از خود مصدوم بخواهیم دست آسیب دیده را با دست سالمش حمایت كند ومی توانیم با سه باندی كه به ترتیب بین دست و لگن، بازو و سینه و آرنج و قفسه سینه بسته می شود، 
دست را كاملاً به قفسه سینه محكم كنیم و از ایجاد حركت بیشتر جلوگیری كنیم. 

شكستگی ترقوه 

علامت شكسته شدن ترقوه، حركت نكردن دست فرد مجروح است. گاهی سر به سمت عضو شكسته شده خم می شود و مصدوم اظهار درد می نماید، كه بهتر است فرد هر چه زودتر فوریتهای پزشكی را خبر كند. 
معمولاً شكستگی های ترقوه می تواند هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم اجاد شود. 
علائمی كه وجود دارد درد و حساسیت در ناحیه ی دچار شكستگی است. مصدوم معمولاً دستی كه طرف قسمت آسیب دیده است را نمی تواند حركت دهد. ممكن است که ما تغییر شكل در قسمت ترقوه ای كه دچار شكستگی شده است، ببینیم. 
بی حركت نگاه داشتن ترقوه صدمه دیده بسیار مهم است. كاری كه می توانیم انجام دهیم این است كه دستی كه در طرف شكستگی قرار دارد را به روی سینه قرار دهیم و بالشتگی بین دست و قفسه سینه قرار دهیم. 
معمولاً انگشتان باید روی شانه سمت آسیب ندیده و سالم قرار بگیرد. بعد می توانیم از یك باند پهن استفاده كنیم و كاملاً دست را به قفسه سینه فیكس كنیم. 
شكستگی : از بین رفتن تداوم استخوان بر اثر عوامل مختلفی مانند ضربه ، انقباض ناگهانی عضله و یا یك بیماری خاص . 

انواع شكستگی : 

شكستگی باز : قطعات شكسته استخوان باعث پارگی پوست گشته و بخارج از بدن راه می یابد . و معمولا باعث خونریزی نیز می شود . 
شكستگی بسته : قطعات شكسته استخوان از پوست خارج نمی شود . 
علایم شكستگی : درد شدید در محل ، تورم همراه با كبودی در محل ، عدم توانایی در حركت دادن عضو شكسته ، تغییر شكل عضو آسیب دیده . 
عوارض شكستگی : عوارض عمومی ( شوك ) ، عوارض موضعی مانند عفونت و سیاه شدن . 

كمك های اولیه در شكستگیها : 

كنترل مجاری تنفسی ، ضربان قلب و خونریزی . بررسی ناحیه شكسته شده مخصوصا در شكستكی های ستون فقرات ، سر ، جمجمه و لگن بسیار دقت شود تا كمترین حركت ممكن به شخص و عضو آسیب دیده داده شود ! با آنچه در دسترس است عضو را آتل بندی و بی حركت نمایید . در صورت امكان محل شكستگی را با كیسه آب سرد یا یخ سرد كنید تا هم خونریزی قطع شود و هم درد و تورم كاهش یابد . از هرگونه دستكاری در دررفتگی ها و شكستگی ها جدا خودداری نمایید ! نبض فرد را پایین تر از محل ضایعه مرتب كنترل كنید تا آتل شما جلوی گردش خون را نگرفته باشد ! مصدوم را با بهترین روش حمل به نزدیكترین مركز درمانی برسانید .آتل : وسیله ای است که برای بی حرکت کردن عضو آسیب دیده بکار می رود و انواع و اشکال گوناگونی دارد . مانند آتل خشک - نرم - کششی و بادی . 
توجه : آتل باید سالم و بدون زایده باشد . در آتل بندی از انتهای عضو ( دور از قلب ) به طرف ابتدای آن بانداژ می شود . قبل و بعد از آتل بندی نیز باید نبض كنترل شود . در آتل های بادی فشار باد نیز باید هر چند لحظه یكبار كنترل شود . در شكستگی ستون فقرات و شكستگی لگن حتما از آتلی استفاده شود كه سفت و سخت باشد ( مانند برانكارد فلزی - نردبان آلومینیومی - لنگه در و ... ) و از ابتدا تا انتهای بدن را پوشش دهد و مصدوم باید توسط چند امدادگر همزمان از زمین بلند شده و به آرامی به روی آتل مورد نظر گذاشته شود . پهلوها و قسمت های خالی و گود بدن ( زیر كمر و گردن ) نیز بوسیله پارچه و یا لباس نرمی پر شود و مصدوم را با طناب یا بند به برانكارد سخت ( آتل ) بست ؛ به شكلی كه كوچكترین تكانی نخورد . 
در رفتگی : خارج شدن و تغییر مكان استخوان از محل طبیعی خود در محل مفصل را گویند . 
كمك های اولیه : با كیسه یخ محل را خنك كنید و پس از آتل بندی مصدوم را به مركز درمانی منتقل نمایید . رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی : كشش و یا احتمالا پارگی رباط های اطراف مفصل بطوریكه همراه با در رفتگی مفصل نباشد . 
كمك های اولیه : خنك كردن با كیسه یخ و انتقال مصدوم به مركز درمانی بدون دستكاری عضو آسیب دیده . 
این خلاصه آن چیزیست كه در مورد شكستگی هر كوهنورد باید بداند ؛ همانطوریكه قبلا هم گفته شد باید با رجوع به كلاس ها و یا منابع مختلف دانش خود را درباره كمك های اولیه و امداد و نجات افزایش دهید تا بتوانید برای همنوردانتان مثمر ثمر و مایه دلگرمی باشید . از سوی دیگر این علم شاخه ای از رشته پزشكی محسوب می گردد و هر روزه با پیشرفت های این رشته ، مباحث مربوط به امداد و نجات نیز تغییر می كند . همچنین بسیاری از كارهای امدادی نیاز به وسایل خاص پزشكی دارد كه تنها در آمبولانسهای اورژانس پیدا می شود و معمولا گروههای كوهنوردی توان حمل این وسایل را ندارند مگر در برنامه های بزرگ هیمالیایی و آنهم در كمپ اصلی . بنابراین ما بیشتر به موارد كلی و ضروری كه با وسایل همراه كوهنورد امكان پذیر باشد می پردازیم تا بتوان فرد را به یك مركز درمانی منتقل كرد و یا تا رسیدن گروه نجات ( هوایی یا زمینی ) او را زنده نگهداشت . 
تذكر : 
خوب است كه در هر برنامه و در هر گروه یك نفر امدادگر كوهستان نیز حضور داشته باشد ، مخصوصا در برنامه های چندروزه یا زمستانی و یا برنامه های به دور از شهرها و آبادایها ؛ ولی بهتر آنست كه همه دوستان كوهنورد دوره های امدادی را كه نه هزینه زیادی دارد و نه زمان زیادی می طلبد را در هلال احمر شهرستان خود بگذرانند ( كه اگر خود امدادگر دچار حادثه شد بتوان او را نجات داد ! ) و یا با تهیه كتب مفیدی كه در این زمینه موجود است به این مهارت دست یابند . منظور از امدادگر كوهستان نیز فردی است كه هم قدرت بدنی كوهنوردی را داشته باشد و هم دانش و فنون كوهنوردی و امداد و نجات را . 
بطور كل حمل مجروح را تنها زمانی باید انجام داد كه ضروری باشد و ماندن فرد در آن مكان تا زمان رسیدن گروه امداد باعث بخطر افتادن جان وی شود . همچنین پس از انجام كمك های اولیه و كنترل علایم حیاتی (‌ در یادداشت های بعدی اشاره خواهد شد ) است كه میتوان اقدام به حمل مجروح كرد . روشهای حمل مجروح نیز با توجه به وضع و حالت مصدوم ، وزن وی و مسافت مورد نظر و تعداد امدادگران متفاوت است . یك نكته اساسی اینست كه اگر از عوارض داخلی مصدوم مطمئن نیستید ، باید فكر كنید كه او شكستگی ستون فقرات و یا گردن دارد ؛ بنابراین این دو عضو را با آتل بیحركت كرده و با این شرایط روش حمل را انتخاب كنید . 

انواع حمل ها : 

یكنفره : آغوشی ، سینه خیز ، كششی ، عصائی 
دونفره : زنبه ای ، برانكار ، صندلی ، سه مچ ، چهار مچ 
سه نفره : آغوشی ، برانكار ، زیگزاگی 
گروهی : آغوشی ، برانكار ، پتو ، زیگزاگی 
اگر دوره امداد را گذارنده باشید و یا كتاب كمك های اولیه را در اختیار داشته باشید ، اسامی فوق برایتان آشناست ،در امداد سعی می شود از وسایل موجود در گروه یا محیط استفاده گردد . بعنوان مثال با چند تكه لباس (‌ شلوار ، شلوارك و یا پیراهن ) پارچه ، پتو یا زیرانداز و دو عدد چوب یا باطوم می توان مطابق شكل زیر یك برانكار تهیه كرد . در یادداشت های قبل وسیله ای بنام طاقچه مصنوعی قابل حمل معرفی شده بود كه در برنامه های چند روزه سنگنوردی و دیواره های بلند استفاده می گردد كه بسیار شبیه برانكار است و میتواند به این منظور نیز استفاده گردد . 
صحبت های فوق به این معنی نیست كه كوهنوردی بسیار خطرناك است و یا جان را بخطر می اندازد ؛ بلكه تایید این حرف است كه پیشگیری بهتر و راحت تر از درمان است و همچنین همیشه باید برای شرایطی كه ممكن است پیش آید هرچند درصد آن بسیار پایین باشد، آماده باشیم .
کمک های اولیه ورزشی در ضایعات عضلانی اسکلتی
سیستم عضلانی اسکلتی یکی از دستگاههایی است که معمولاً هنگام انجام فعالیت های مختلف ورزشی بیش از سایر ارگانها در معرض آسیب های گوناگون می باشد . هنگام بروز ضایعه در این سیستم نخستین واکنش بدن بصورت التهاب تظاهر می کند که درد ، تورم ، اسپاسم عضلانی ، خونریزی و محدودیت حرکتی ...برخی از نشانه های آن می باشد . لذا هنگام وقوع چنین آسیب هایی انجام یکسری اقدامات اولیه درمانی ضرورت ‍پیدا می کند که معمولاً مربیان تیم های ورزشی و پزشکیاران مسئول ارائه این خدمات می باشند . 
مهمترین کمک های اولیه در آسیب های ورزشی در PRICE خلاصه شده است که مشتمل است بر : 
* حفاظت : در شکستگی ها و دررفتگی ها حفاظت از طریق قرار دادن عضو صدمه دیده در آتل ( Splint ) اعمال می شود . اما در مواردی که آسیب های رباط ها ( Ligaments ) ، تاندون ها ( Tendons ) و عضلات (Muscles ) وجود داشته است از تکنیکهای بانداژ جهت حفاظت موضع استفاده می شود . علاوه بر این اقدامات حفاظتی دیگر شامل به حداقل رساندن شوک و یا شرایطی است که موجب آسیب بیشتر بافتی شود . به بیان بهتر مهترین هدف از حفاظت ، حمایت از مصدوم در پیشگیری از صدمات بیشتر می باشد . 
* استراحت : ورزشکاری که دچار آسیب دیدگی می شود را باید بلافاصله از صحنه مسابقه و یا سالن تمرین خارج کرد تا تحت مراقبت های لازم قرار گیرد . استراحت ورزشکار مصدوم از یک استراحت مطلق تا یک استراحت موضعی و نسبی می تواند متغیر باشد . 
پس از معاینه چنانچه ورزشکار توانایی بازی کردن بدون درد را داشته باشد و اندام آسیب دیده عمل اصلی خود را حفظ نموده باشد اجازه بازی به ورزشکار داده می شود . 
در موارد ذیل ورزشکار مصدوم نباید ورزش را ادامه دهد :
• هنگامی که ورزشکار تب دارد 
• هنگامی که ورزشکار سردرد دارد 
• هنگامی که ورزشکار حافظه اش کم شده یا دچار گیجی شده و یا احساس وزوز در گوش نماید . 
• هنگامی که ورزشکار درد شدیدی دارد .
• هنگامی که ورزشکار دچار خونریزی شده است . 
* یخ درمانی : امروزه بهترین و متداولترین روشی که برای آسیب های عضلانی اسکلتی به کار برده می شود استفاده از یخ درمانی ( Ice Therapy ) است . مهمترین اثرات درمانی یخ ( سرما ) عبارتست از : 
الف ) کاهش درد 
ب ) کاهش تورم 
ج ) کاهش اسپاسم عضلات
د ) کاهش خونریزی و هماتوم
هـ )افزایش روند ترمیم و بهبودی ( Recovery )
بافتهای آسیب دیده در اغلب آسیب های ورزشی بلافاصله پس از وقوع طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول آسیب می توان از یخ برای کاهش درد ، تورم ، اسپاسم و خونریزی استفاده کرد . 
مدت بکارگیری یخ در موضع بین ۱۰ تا ۱۰ دقیقه می باشد و بویژه در ورزشکارانی که تجربه سرمادرمانی را دارند مفید واقع می شود . متداولترین تکنیک های سرمادرمانی شامل : ماساژ یخ ، حوله سرد ، غوطه ورساختن عضو در آب سرد ، کیسه یخ و اسپری های سردکننده است . 
تکنیک های یخ درمانی را هر نیم ساعت یکبار و برای مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از آسیب ، روی موضع باید بکار برد 

موارد عدم استعمال یخ درمانی : 

الف ) وحشت روانی از سرما یا یخ
ب ) اختلالات قلبی 
ج ) ضایعات عروقی
د) حساسیت به سرما
هـ ) اختلال حس
و ) افراد مسن 
ز ) کودکان و سایر افرادی که قادر به بیان میزان سرمای بکار رفته نیستند . 
* اعمال فشار بر موضع آسیب دیده : پس از بروز آسیب های ورزشی ، موضع ضایعه دیده متورم می شود . تورم خود عاملی است که روند بهبودی ضایعه را به تأخیر می اندازد . زیرا ایجاد تورم باعث اعمال فشار روی عروق تغذیه کننده موضع گشته آن ها را مسدود می نماید لذا بافتهای آسیب دیده دچار کم خونی شدید می شوند ، که در صورت تداوم تخریب سلولها را در پی دارد . بهترین درمانها جهت کاهش تورم یخ درمانی همراه با اعمال فشار از طریق باند روی موضع آسیب دیده است . بانداژ علاوه بر کاهش تورم ، ناحیه مصدوم را از صدمات بیشتر حفظ کرده ضمن اینکه اجازه حرکات را در دامنه مناسب به ورزشکار ادامه می دهد . 
برای اعمال فشار از طریق بانداژ پیشنهاد می شود که بستن باند از چند سانتی متر پایین تر از موضع آسیب دیده شروع گردد و تا قسمتهای فوقانی ناحیه مصدوم ادامه یابد . بانداژ باید بصورت مارپیچ باشد بدین ترتیب که نیمه هر باند باید نیمه باند قبلی را ب‍پوشاند . باند‍پیچی باید با اعمال فشار مناسب انجام گیرد . به صورتی که در بخش های تحتانی باندها محکم تر بسته شده و در قسمت فوقانی از میزان فشار وارده کاسته شود . 
پس از باندپیچی باید بطور منظم رنگ پوست ، دما و حساسیت منطقه ضایعه کنترل شود . بعلاوه باید مطمئن گشت که بانداژ روی اعصاب و شریانها فشار وارد نمی کند . 
بالا نگهداشتن عضو آسیب دیده : جهت کاهش تورم علاوه بر یخ و بانداژ فشاری باید عضو مصدوم را طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت نخست پس از ضایعه در سطحی بالاتر از قلب ( ۴۵ درجه بالاتر از سطح قلب ) قرار داد .


تاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391 | 11:59 ق.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi

معیارهای عدم شروع احیاء :


 • بیماری که دستور معتبر DNR دارد

 • بیمارانی که علائم غیر قابل برگشت مرگ دارند . نظیر : rigor mortis, decapitation,

 • decomposition ,dependent gravity • عملکرد حیاتی بیمار علیرغم حداکثر درمان مختل است و فایده فیزیولوژیکی از احیا انتظار نمیرود . نظیر : (شوک کاردیوژنیک و سپسیس پیشرونده)

 

موارد عدم شروع احیا در اتاق زایمان :


 • سن زیر 23 هفته جنین

 • وزن زیر 400 گرم جنین
 •  
 • آنومالی شدید مادرزادی مغایر با حیات (آنانسفالی)

در غیر از موارد ذکر شده برای تمام موارد ایست قلبی باید احیاء شروع شود.

 

بر خلاف سایر مداخلات پزشکی , احیا بدون دستور پزشک شروع می شود که بر مبنای ضرورت درمان اورژانسی موارد احیاء می باشد . بنابراین دستور پزشک برای عدم شروع احیا (withholding ) لازم است . این دستور باید به صورت کتبی با ذکر علت منطقی آن و سایر محدودیت های مراقبت پزشکی در پرونده ثبت شود . مثلاً : دستور عدم استفاده از مداخلات اورژانس مثل تجویز فرآورده های خونی و آنتی بیوتیک. “Oral DNR orders are not acceptable “ البته دستور عدم شروع احیاء شامل استفاده از مداخلاتی مثل مایعات وریدی ، تغذیه ، اکسیژن ، آنالژزی ، سدیشن ، آنتی آریتمی و داروهای وازوپرسور نمی شود . در بیماری که دستور عدم احیاء دارد باید خدمات پرستاری پایه شامل بهداشت دهان ، پوزیشن بیمار، ارزیابی رفع درد و سمپتوم ها انجام شود. دستور عدم احیاء باید به صورت دوره ای چک شود بخصوص اگر وضعیت بیمار تغییر کند . در خارج از بیمارستان در بیماری که دستور DNR دارد ، فقط در بیماری که علائمی از حیات ندارد ، احیا انجام نمی شود.

قطع حمایت حیات یک تصمیم پیچیده و مشکل برای خانواده و پرسنل درمان است . تصمیم ختم احیاء به عهده پزشک معالج در بیمارستان بوده و بر مبنای چند ین فاکتور است: • زمان شروع احیاء • زمان شروع دفیبریلاسیون • بیماری همراه • وضعیت قبل از ایست قلبی • ریتم اولیه ایست قلبی البته هیچکدام از این فاکتورها به تنهایی یا در مجموع پیشگویی کننده پیش آگهی نیستند. ایست قلبی با شاهد , احیاء در محل و فاصله کوتاه بین ایست قلبی و رسیدن گروه امداد , شانس احیاء موفقیت آمیز را بیشتر می کند

 

عدم شروع احیا (withholding ) و withdrawing life support از لحاظ قانونی یکسان است. بعضی بیماران بعد از ایست قلبی و برگشت دوباره سیرکولاسیون خودبخودی هوشیار نمی شوند در اغلب موارد برای بالغینی که بعد از ایست قلبی در کما ی عمیق هستند(GCS کمتر از 5) می توان بعد از 2-3 روز پیامد انها را به دقت پیشگویی کرد . یافته های فیزیکی خاص یا تست های آزمایشگاهی برای کمک به روند پیشگویی مفید هستند .

 

پنج علامت کلینیکی مهم که شدیداَ پیشگویی کننده مرگ یا پیش آگهی نرولوژیک ضعیف هستند . عبارتند از :


 • عدم رفلکس قرنیه در 24 ساعت اول

 • عدم پاسخ مردمک به نور در 24 ساعت اول 

 • عدم withdrawal نسبت به درد در 24 ساعت اول 
 •  
 • عدم پاسخ حرکتی در 24 ساعت اول 

 • عدم پاسخ حرکتی در72 ساعت اول

 

وجود 4 تا از علائم فوق در 24-72 ساعت بعد از احیاء مهم استتاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391 | 11:56 ق.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi
لوله گذاری تراشه 

این کار برای 
باز نگه داشتن راه هوایی 
ساکشن ترشحات ریه-کاهش فضای مرده تنفسی 
اعمال فشار مثبت بر ریه ها 
پیشگیری از آسپیراسیون ترشحات معده به ریتین(با پر کردن کاف).انجام میشودانواع لارنگوسکوپ

میلر(یا تیغه مستقیم که در اطفال کاربرد زیادی دارد) 
مکینتاش(یا تیغه خمیده با بیشترین مورد مصرف) 
لارنگوسکوپ فیبروپتیک ( که انعطاف پذیر بوده و در موارد لوله گذاری مشکل استفاده می گردد ودر همه مراکز وجود ندارد.از این وسیله برای معاینه راه هوایی فوقانی -لوله گذاری در پوزیشن دمر- بررسی صدمه حنجره بهره می گیرند.

ملاحظات خاص در لوله گذاری تراشه:

انتخاب لوله با قطر و طول مناسب
کنترل قطر داخلی لوله از نظر عدم وجود انسداد(به صورت غشاء نازک از جنس خود لوله)
سلامت کاف( تست شود)-کنترل لارنگوسکوپ ( نور کافی)-سلامت ماسک ها و وجود ایر وی-سرنگ هوا برای پر کردن کاف-ژل لوبریکانت-استیلت-پنس مگیل.


شاخص هایی که نشان میدهد لوله گذاری آسان است یا مشکل؟

-فک تحتانی جلو آمده(دیدن حنجره را دچار اشکال میکند-تیغه بزرگتر یا تیغه مستقیم بهتر است)

-عدم توانایی در باز کردن دهان(آنکلیوزمفصل گیجگاهی فکی و یا تریسموس- پیش آگهی خوب نیست-لوله گذاری مشکل است -بهتر است در حالت بیداری و اسپری لیدو کایین لوله گذاری شود و رفلکس بلع از بین نرود)

-دهان کوچک که لارنگوسکوپ فضای مانده را پر می کند.

-دندان های جلو آمده یا شل بودن آنها(هیچگونه فشار به آنها وارد نشود واز نظر خطر شکستن دندان ویا افتادن به حلق مشاوره دندانپزشکی قبل از عمل الکتیو بهتر است.در موارد اورژانس اگر بیمار هوشیار است توضییح داده شود که احتمال دارد که دندان شل صدمه ببیند.)

چاقی و کوتاه بودن گردن(حنجره بالاتر از محل طبیعی قرار میگیرد و استفاده از استیلت ممکن است سودمند باشد


عوارض لوله گذاری تراشه

آسیب به لب ها-شکستن دندان-خراشیدگی حلق-کنده شدن بافت آدنویید-خونریزی زیر مخاطی تار های صوتی-خونریزی از بینی-آمفیزم مد یاستین یا زیر جلدی-پنوموتراکس-ورم حنجره وادم تراشه و عفونت راه هوایی-حساسیت به ژل لوبریکانت-زخم تار های صوتی -زخم مخاط قدامی تراشه به خاطر تحریک و حرکت لوله -فلج تار های صوتی -آسپره نمودن بیمار-لذا لوله گذاری توسط فرد ماهر و بدن اعمال خشونت انجام شود.


نحوه لوله گذاری تراشه:

ارتفاع تخت را صورت بیمار درسطح گزیفویید ما قرار گیرد.زیر سر افراد بزرگسال یك بالش كوچك قرار دهید و در پوزیشن sniffing (پوزیشنی كه در این حالت راه هوایی مستقیم و دید خوبی دارد) قرار دهید. لارنگوسكوپ را در دست چپ بگیرید (انگشتان به صورت پلكانی در دسته و تیغه قرار میگیرد)وهرگز به صورت مشت بسته در دست نگیرید سپس با استفاده از انگشت شست و اشاره دست راست آرواره ها را از هم جدا كنید تا لبها بین لارنگوسكوپ و دندانها فشرده نشود.تیغه از كنار راست زبان عبور دهید و كم كم به سوی مركز و طرف چپ هدایت كنید (زبان جارو میشود) نوك تیغه لارنگوسكوپ بین اپی گلوت و قاعده زبان قرار گیرد و حالا بدون فشار به دندان ها و اهرم كردن لارنگوسكوپ به بالا وجلو برده شود كه در این حالت لیگامانهای هیپو گلوتی كشیده می شود و اپی گلوت به بالا وبه طرف تیغه خم می شود حالا گلوت را میبینید و بآسانی لوله گذاری را می توانید انجام دهید .فقط كافی است كاف لوله تراشه از گلوت عبور كند . كنترل صدای تنفسی ریتین با فشرده بگ و اطمینان از صحت كار و فیكس كردن درست لوله تراشه.هرگز اعتماد بنفس خود را از دست ندهید چون شما راه باز كردن راه هوایی و حفظ آنرا میدانید .موفق باشید.
مدت زمان لوله گذاری تراشه

یك دقیقه است. یا اینكه نفس خود را حبس كنید زمانی كه خودمان نیاز به تنفس مجدد پیدا كردیم باید سعی در لوله گذاری را خاتمه وپس از o2 تراپی مجددا" سعی كنیم.هرگز بیمار هیپو كسی را تحمل نكند.یك ایروی مناسب نیز در دهان قرار دهید .


لوله گذاری تراشه در اطفال

چند تفاوت در آناتومی اطفال وجود دارد كه لوله گذاری را مشكل میكند:

زبان بزرگ-گردن كوتاه-فك تحتانی كوچك-تارهای صوتی در محلی بالاتر (محاذات c4) قراردارد ولی در بالغین در محاذات c6 .-اپی گلوت باریك و دراز و U شكل كه با تار های صوتی زاویه 45 درجه میسازد.

باریكترین قسمت در قسمت غضروف كریكویید است(به همن علت در اطفال از لوله تراشه بدون كاف استفاده میشود چون با پر كردن كاف به این ناحیه فشار وارد شده باعث ادم و انسداد مجرا میگردد . لوله تراشه بدون كاف تا 8 سالگی مورد استفاده قرار می گیرد(در بالغین باریكترین قسمت ناحیه تار های صوتی است) ضمنا" تنفس در نوزادان از را ه بینی است و اساسا" دیافراگماتیك (هوای اضافه اگر وارد معده نوزاد شود مستعد اختلال تنفسی میشود).از لارنگوسكوپ تیغه مستقیم در نوزادان و شیر خواران استفاده میشود(میلر شماره صفر برای نوزادان و یك برای شیر خواران).ماسك رندل بیكر ساكrendel-baker-soucec بدون بالشتك در نوزادان به دلیل نداشتن فضای مرده بهتر است.snifing position بهترین است واكستانسیون زیاد باعث اشكال در دیدن حنجره می شود و به جای كاف از پگ حلقی استفاده میشود (گاز نمدار طوری كه حتی یك قطره آب از آن نچكد).

برچسب ها: لارنگوسکوپ، لوله گذاری تراشه، پوزیشن sniffing،

تاریخ : شنبه 27 آبان 1391 | 10:22 ق.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi
آکنه

 • آکنه معمولی یا جوش جوانی یک بیماری شایع و مزمن پوستی در سنین نوجوانی و جوانی است که مناطقی مانند صورت و قسمت فوقانی تنه را معمولاً مبتلا میسازد .

 • این بیماری در تمام نژادها دیده می شود و شیوع آن به حدی است که برخی آنرا نوعی حالت طبیعی در دوران بلوغ می دانند . ( حدود ۹۰ درصد جوانان به درجاتی مبتلا به این بیماری هستند  )

 • زمینه ارثی و فامیلی ، استرس های روحی ، عوامل فیزیکی و شیمیایی و برخی داروها میتوانند در ایجاد و تشدید بیماری نقش داشته باشند .

 • تغییرات هورمونی زمان بلوغ و افزایش ترشح چربی پوست ، بروز برخی اختلالات در مجاری غدد چربی پوست و بعضی میکروبها در ایجاد ضایعات نقش مهمی ایفا می کنند .

 • ضایعات پوستی این بیماری طیف گسترده ای دارد و بصورت جوش های سرسیاه و سرسفید ، جوش های چرکی و قرمز ضایعات کیستیک و در نهایت ایجاد جوشگاه می تواند باشد .

 • این بیماری بطور معمول در دهه سوم عمر خود بخود برطرف می شود ولی با توجه به عوارض آن نظیر مشکلات روحی و روانی بصورت تصور ناخوشایند از خود ،‌ انزوای اجتماعی ، افسردگی و اضطراب و نیز عوارض فیزیکی بصورت جوشگاههای فرو رفته یا برآمده در پوست،‌ باید بیماران تحت درمان قرار گیرند .

 • هدف از درمان جلوگیری از ایجاد عوارض و کنترل علائم بیماری میباشد .

 • روش های درمانی بصورت استفاده از داروهای موضعی و خوراکی و گاهی روش های فیزیکی است که باید تحت نظر پزشک بکار گرفته شود .

 • باید خاطر نشان کرد که دستکاری ضایعات و خراشاندن و کندن آنها موجب ایجاد جوشگاه و لکه در محل خواهد شد و باید از آن اجتناب کرد .

 • رژیم های غذایی نقش ثابت شده ای در تشدید یا تخفیف بیماری ندارند .

 

گذشت زمان تنها چاره آكنه است اما نكات زیر در درمان آن مفید هستند:

- پوست خود را تمیز نگه دارید و آن را بطور مرتب با آب و صابون بشویید.

- همیشه از حوله تمیز و خشك براى خشك كردن صورت خود استفاده كنید.

- از صابون هاى ضد باكترى استفاده كنید، بهتر است از پزشكان دراین مورد نظر بخواهید.

- هرگز جوش هارا فشار ندهید و آنها را دست كارى نكنید چون آلوده مى شوند و اثر بجاى مى گذارند.

- پس از ورزش حتماً استحمام كنید.

- موى خود را بطورى كوتاه كنید كه روى صورتتان نریزد.

- موهاى خود را حداقل 3-2 بار در هفته بشویید.

- زیاد در آفتاب بسر نبرید.

- از كرم ها و مواد آرایشى چرب استفاده نكنید.تاریخ : شنبه 27 آبان 1391 | 10:20 ق.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi


*پروتوکول  و دستور العملهای اورژانس:


( ایست قلبی، سوختگی ، غرق شدگی، مسمومیتف احیاء کودکان، تروما،تنفس مصنوعی، شوک،اغما، 
cva، mi، تشنج، فشارخون،آسم ،ادم ریوی، زایمان،خونریزی، مارزدگی. نیش حشرات، گازگرفتن حیوانات،و. . .)
 دانلودتاریخ : شنبه 27 آبان 1391 | 10:20 ق.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi
تجهیزات درون آمبولانس واورژانس پیش بیمارستانی:
(اسکوپ استریچر، برانکارد، لانگ بکبورد،long backbord ،چیر استریچر، ساکشن آمبولانس، میکروونت،لارنگسکوپ، لوله تراشه، رسیور، آتل آبی، آتل سیمی، تراکشن اسپیلنت، اکسیژن پرتابل، انواع سرم، شورت بکبورد ،short backbord، عینک ایمنی، ماسک، دستکش لاتکس، قیچی، گارو، فشارسنج بزرگسالان، فشارسنج اطفال، ترمومتر،اکسیزن، مانومتر، چراغ قوه، پالس اکسی متر، گلوکومتر،ایروی، air way، دهان باز کن ، دفیبریلاتور،ساکشن دستی ف سرساکشن،استیلت،آمبوبک،کیف احیاف جانبگ، گوشی طبی،کلار گردنی، آتل بادی، گاز استریل، گاز غیر استریل،باند،باند کشی،چسب ،برانول ،ست سرم،اسکالپ وین،جلیقه شب رنگ، سفتی باکس،و . . .)


                                                 دانلود


تاریخ : شنبه 27 آبان 1391 | 10:18 ق.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi

آلرژی یا حساسیت واژه‌ای یونانی است که از ترکیبی از دو کلمه "allos" به معنی "دیگر" و "ergon" به معنی "عکس العمل" تشکیل شده است - که این ترکیب معنای "عکس العمل به چیز دیگر" ی را می‌دهید.

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهراً بی ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند.

برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریباً از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند.

هنگام وقوع یک عکس العمل آلرژیک، چه اتفاقی روی می‌دهد؟

هنگامی که یک سیستم ایمنی افراطی در معرض یک ماده حساسیت زا قرار می‌گیرد، چند اتفاق می‌افتد:

1. بدن برای مبارزه با ماده مذکور، شروع به تولید نوع خاصی پادتن یا آنتی بادی (Antibody) میپردازد که IgE نام دارد.

2. آنتی بادیها به نوعی سلول خونی که مست سل mast cell نام دارد متصل می‌شوند. این سلولها در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی، که محل اصلی ورود عوامل آلرژی زا است، فراوانند.

3. مست سلها با انفجار خود مواد شیمیایی مختلفی از جمله هیستامین histamine آزاد می‌کنند که عامل اصلی بروز بسیاری از علایم آلرژی است که از جمله این علایم می‌توان به خارش گلو و آب ریزش بینی اشاده نمود.

اگر ماده حساسیت زا در هوا باشد، عکس العمل آلرژِیک در چشمها، بینی و ریه رخ می‌دهد و اگر این ماده خورده شود، عکس العمل آلرژیک در دهان، معده و سایر بخش‌های دستگاه گوارش بروز می‌کند.

گاهی مواد شیمیایی تولید شده در بدن به قدری زیاد است که علایم بسیار حادی نظیر کهیر، کاهش فشار خون، شوک یا بیهوشی نیز به وجود می‌آیند.

علایم آلرژی

نشانه‌های آلرژی را می‌توان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم نمود.

• عکس العمل خفیف، شامل نشانه‌هایی است که یک ناحیه از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. علایم خفیف به بخش‌های دیگر بدن منتقل نمیشوند.


• نشانه عکس العمل متوسط، در بخش‌های مختلف بدن منتشر می‌شوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود.

• عکس العمل حاد که آنافیلاکسیس (anaphylaxis) نام دارد، نادر است و یک موقعیت خطرناک و از جمله مواردی است که درمیان فوریتهای پزشکی قرار دارند. در چنین مواردی، آلرژی در تمام بدن منتشر می‌شود. این حالت ممکن است با مجموعه‌ای از حملات خارش چشم و صورت آغاز شود و در عرض چند دقیقه، به سرعت در تمام بدن پخش شود و علایم جدیتری چون درد معده، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال را به دنبال داشته و در عین حال درجه التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی برسد که تنفس و بلع بسیار مشکل شود.

• اغتشاش ذهنی و سرگیجه نیز از جمله علایم حساسیت هستند زیرا مشکل آنافیلاکسیس باعث کاهش شدید فشار خون نیز می‌شود.

آیا همه دارای نوعی آلرژی هستند؟

خیر. اکثر حساسیتها، ارثی هستند و از والدین به فرزندان منتقل می‌شوند. اشخاص می‌توانند توانایی ابتلا به آلرژی را نیز ارث ببرند و در عین حال به هیچ ماده خاصی حساس نباشند و فقط نقش انتقال دهنده را بازی کنند. هنگامی که یکی از والدین به نوعی از حساسیت مبتلا باشد، شانس ابتلای فرزند او 50% و اگر هردو آنها آلژیک باشند، این مقدار به 75% میرسد.تاریخ : شنبه 27 آبان 1391 | 10:05 ق.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi
لینک های مستقیم دانلود پنج تا دیکشنری کاملا کاربردی و به درد بخور عمومی و پزشکی رو توی این مطلب قرار دادم.

- دیکشنری انگلیسی به انگلیسی کامل همراه با تلفظ به لهجه های امریکایی و بریتانیایی و کاربرد لغت در مثال های جمله

- دیکشنری های تخصصی لغات پزشکی (همراه با کاربرد هر لغت در جمله) و لغات مخفف پزشکی

- دیکشنری های فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی جامع

توجه : پسوند تمام فایل هایی که آپلود کردم jar هستش و قابلیت نصب روی اکثر گوشی هایی که سیستم جاوا رو پشتیبانی میکنن (مثل uiq تو اکثر گوشی های سونی اریکسون یا Symbian تو گوشی های نوکیا) رو داره .

لینک دانلود نسخه دوم دیکشنری فارسی برای موبایل (PMD 2.0)

لینک دانلود دیکشنری فارسی به انگلیسی تحت جاوا برای موبایل ( منبع : ir-tci.org )

لینک دانلود دیکشنری انگلیسی به انگلیسی تحت جاوا برای موبایل

لینک دانلود دیکشنری پزشکی تحت جاوا برای موبایل

لینک دانلود دیکشنری لغات مخفف پزشکی تحت جاوا برای موبایل • پست بای
 • قالب بلاگفا
 • ضایعات
 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic