تاریخ : جمعه 6 اردیبهشت 1392 | 11:50 ب.ظ | نویسنده : alijan mahmoodi

سه جزء دستگاه گردش خون که مهمترین نقش را در خونریزی وشوک ایفا می کنندعبارتند از قلب عروق و خون دستگاه تنفسی نیز برای باقی ماندن وضعیت طبیعی خونرسانی لازم است  ارگانهایی که  به کاهش خونرسانی بیش از حد حساسند قلب- مغز-ریه هاو کلیه ها می باشند.  
بسیاری از علائم و نشانه هایی که بیمار در حالت شوک نشان میدهد ناشی از تلاش بدن برای تامین خونرسانی به این ارگان های حیاتی می باشد همین ارگانها هم یک نقش مهم دارند و آن کوشش برای برگرداندن شوک و جلوگیری از خونریزی بیشتر خونرسانی عبارتند از حمل اکسیژن  وسایر مواد  غذایی به سلولهای دستگاههای بدن وحذف موثر دی اکسید کربن و سایر مواد که نتیجه گردش کافی و دائمی خون در مویرگهاست 

تعریف: خونریزی یعنی خارج شدن خون از درون عروق خونی كه در نتیجه ی جراحت و بریدگی اتفاق می افتد.

دستگاه گردش خون :

دستگاه گردش خون از مهمترین سیستمهای بدن میباشد كه از سه جزء اصلی زیر تشكیل شده است : 1- قلب 2- رگها 3- خون وظیفه این دستگاه انتقال مواد غذائی واكسیژن به سلولهای بدن وهمچنین انتقال مواد دفعی ودی اكسید كربن سلولها به اندامهای دفعی می باشد

علائم ونشانه های خونریزی

به صورت واكنشی و برای جبران خون از دست رفته، خون كمتری به قسمتهای كم اهمیت تر مثل پوست، می رسد و به همین دلیل رنگ پریدگی پوست و مخاطها جزو علایم شایع خونریزی است. در مراحل اولیه و یا خونریزی های خفیف به جز رنگ پریدگیهای مختصرپوست و افزایش تعداد ضربان قلب علایمی دیده نمیشود ولی با افزایش شدت خونریزی علایم زیر ظاهر میشود:
1- تشنگی 2- ضعف، بی حالی،بی قراری و پرخاشگری 3- تند شدن ضربان قلب و ضعیف شدن نبضهای محیطی 4- عرق سرد روی پیشانی 5- تنفس سریع و سطح 6- تهوع و استفراغ 7 - افت فشار خون 8- خواب آلودگی 9- احساس سبكی سر، سرگیجه و سردی پوست 10- احساس سرما 11- وجود علایم خاص خونریزی در ارتباط با بعضی از قسمت های بدن مثلا خونریزی جمجمه، درون قفسه سینه یا شكم و... 12- مشاهده خروج خون از زخم در موارد خونریزی خارجی
ــ به خاطر كاهش رسیدن خون اكسیژن دار به مغز، فرد دجار خواب آلودگی، گیجی، سیاهی رفتن چشمها و یا اضطراب و بی قراری می شود.

انواع خونریزی:

با توجه به نوع عروق آسیب دیده، خونریزیها به سه دسته تقسیم می شوند:
1) خونریزی سرخرگی: این نوع خونریزی به دلیل سرعت زیاد جریان خون به صورت جهنده و با فشار زیاد است.رنگ خون به دلیل محتوای اكسیژن بالا قرمز روشن است. این نوع خونریزی به آسانی مهار نمیشود. درموارد قطع عضو به دلیل ضربه ممكن است سرخرگ به طور كامل و شدید منقبض شده و خونریزی قطع گردد.
2 ) خونریزی سیاهرگی: سیاهرگها شامل خون تیره بوده و جریان خون در آن آرام است و در نتیجه این نوع خونریزی بدون جهت و فشار بوده و آسانتر از خونریزی سرخرگی مهار میشود. یك خطر جدی خونریزی سیاهرگی، ورود هوا (مكش هوا ) به درون خون و بروز مرگ ناگهانی است و میتوان با فشار ملایم آنرا مهار كرد.
3 ) خونریزی مویرگی: خون موجود در مویرگ ها مخلوطی از خون سرخرگی و سیاهرگی است. خون معمولا از زخم نشت می كند و مقدار خون از دست رفته نیز كم است. معمولا فشار روی زخم برای مهار خونریزی كفایت می كند در این نوع خونریزی خطر عفونی شدن زخم بیشتر از خطر از دست رفتن خون مطرح است.
باتوجه به كانون خونریزی، خونریزیها به دو دسته تقسیم می شوند:
1) خونریزی داخلی:در خونریزی داخلی،خون از درون عروق خارج شده، ولی داخل بدن باقی میماند.یعنی خون به درون حفرات بدن مثل شكم، قفسه سینه، جمجمه و ... می ریزد. این نوع خونریزی را با چشم نمی توان دید و تشخیص آن مشكل است.
2) خونریزی خارجی: در خونریزی خارجی، خون از بدن خارج شده و بیرون می ریزد و غالبا نتیجه ی بریدگی، جراحت جنگی و شكستگیهای باز استخوان ها ایجاد می شود.

اقدامات و كمكهای اولیه در خونریزی ها

1. در ارائه كمكهای اولیه سرعت عمل به خرج دهید اما خونسردی خود را حفظ كنید تاخیرممكن است به قیمت از دست رفتن جان مصدوم تمام شود.
2. علایم حیاتی را كنترل كنید
3. مصدوم را به پشت بخوابانید و پاها را در وضعیت بالا ببرید.
4. خونریزی را كنترل كنید.
5. مصدوم را گرم نگه دارید
6. مصدوم را در وضعیت استراحت قرار داده و اندام زخمی را بی حركت كنید
7. لباس مصدوم را شل كنید
8. در صورت بروز شوك، پاهای مصدوم را بالا نگه دارید اما در صورت خونریزی سر و گردن نباید سر را نسبت به بقیه بدن پایین تر نگه داشت ، چون سبب خونریزی بیشتر می شود.
9. جهت بررسی وضعیت جریان خون اعضاء از لمس نبض و گرمی هر اندام و همچنین معاینه پر شدن مویرگی ناخن ها (Capillary Nail Test - Blanch Test ) استفاده كنید.پر شدن فوری بستر ناخن نشاندهنده جریان خون مناسب است و پر شدن بستر ناخن در مدت زمان بیش از 2 ثانیه غیر طبیعی است.
10. در صورتی كه خون لخته شده باشد، از كندن و تمیز كردن آن خودداری كنید؛ زیرااین كار سبب خونریزی مجدد میشود.
11. هرگز اشیائی مانند چاقو، تكه های شیشه و... را از زخم خارج نكنید زیرا امكان تشدید آسیب و خونریزی بیشتر وجود دارد. در این شرایط، از یك دستمال و یا باند حلقه شده به نام تــامپون استفاده كنید. توجه داشته باشید كه تامپون باید كاملا اطراف جسم را بپوشاند طوری كه وقتی خواستید روی آن باندپیچی كنید، به جسم فشار وارد نشود.
12. مصدوم را به مركز درمانی انتقال دهید.

روشهای مهار خونریزی كمكهای اولیه در خونریزی

1. بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده .
2. فشار مستقیم بر روی محل خونریزی .
3. فشار بر روی نقاط فشار (منظور از نقاط فشار، نقاطی هستند كه شریان یا همان سرخرگ اصلی، از آن عبور كرده است.)
4. اگر خونریزی جزئی باشد، خونریزی ممكن است با ریختن آب سرد بر روی آن بند بیاید.
5. استفاده از تورنیكت یا شریان بند در خونریزی های شدید تورنیكت باند عریزی است كه استفاده از آن به طور صحیح سرخرگ را بسته و مانع خونریزی میشود. از این وسیله تنها در موارد بسیار ضروری (نظیر قطع سرخرگ بزرگ، قطع عضو و یا عدم مهار خونریزی با روشهای دیگر) استفاده می شود.

1- فشار مستقیم :

موثرترین روش در كنترل خونریزی از طریق فشار مستقیم میباشد كه به یكی از دو روش زیر انجام میگیرد
گاز استریل (یا تكه پارچه تمیز) را روی محل خونریزی گذاشته وبا دست روی آن فشار وارد شود تا خونریزی قطع گردد.
قطعه ای گاز استریل را روی محل خونریزی گذاشته وبه وسیله بانداژ محكم آنرا ببندید تا خونریزی كنترل گردد.

2- بالا نگه داشتن عضو دچار خونریزی :

این روش در كنترل خونریزی قسمت هایی از بدن كه امكان قراردادن آنها در سطحی بالا تر از سطح بدن
وجود دارد مورد استفاده قرارمیگیرد كه به علت نیروی جاذبه ،فشار خونریزی كمتر میشود .
توجه : در صورت وجود شكستگی درعضو مربوطه استفاده ازاین روش محدودیت دارد .

3 - فشار بر نقاط فشار :

اگر توسط فشار مستقیم و بلند كردن عضو ،خونریزی قابل كنترل نبود از فشار دادن بر نقاط فشار استفاده می شود نقاط فشار نقاطی است كه شریان های اصلی بدن از نزدیك سطح بدن و روی استخوانها عبور می كند.
توجه : چنانچه در این محل ها شكستگی استخوانی باشد در استفاده از این روش محدودیت وجود دارد .

4- استفاده از تورنیكت یا كیسه هوائی : (با رعایت اصول )

این روش فقط زمانی انجام میشود كه كوششهای قبلی جهت كنترل خونریزی موثر واقع نشود ویا در مواقعی كه اندامی قطع گردیده و نگرانی درمورد ازبین رفتن بافتهای پائین تر از محل بستن تورنیكت نباشد .
نكته : 1- اندامی كه با تورنیكت بسته شده حتماً باید در معرض دید باشد.

خونریزی داخلی

تعریف: چنانچه خون پس از خروج از رگ در داخل حفره ای از بدن ریخته ومحل خونریزی مشاهده نشود، خونریزی داخلی گویند. مانند خونریزی در داخل جمجمه، ویا در مجاری گوارشی.

كمكهای اولیه در خونریزیهای داخلی :

در مورد خونریزیهای داخلی مهمترین كار رساندن بیمار به مركز درمانی است وبهترین اقداماتی كه میتوان انجام
داد به ترتیب زیر است :
1- كنترل علائم حیاتی
2- كنترل راههای هوائی
3- قرار دادن بیمار در بهترین وضعیت
مثلاً اگر بیمار دچار تهوع واستفراغ های مكرر است اورا به پهلو خوابانده واگر خونریزی داخلی اندامها ( دست وپا )است، اندام را بالا نگه دارید.
4- بیمار اگر دچار شوك است كمكهای اولیه در مورد او انجام شود.
5- در صورت امكان به بیمار اكسیژن داده وبه او هیچ چیز نخورانید.
6- در اولین فرصت ممكن بیمار را به مركز درمانی انتقال دهید.
نكته1 : در صورت ضربه به سر - استفراغ های مكرر زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخل مغزی میباشد كه میتواند باعث مرگ مصدوم گردد.همچنین خروج مایع مغزی نخاعی كه همانند آبریزش بینی از بینی و مایع شفافی از گوش می باشد از علایم ضربه مغزی می باشد
در ضربه مغزی : سر مصدوم را بالاتر از سایر اندام او قرار دهید . از خروج مایع مغزی نخاعی به بیرون جلوگیری نكنید و هر چه سریعتر مصدوم را به مركز درمانی انتقال دهید .
نكته2 : در صورت ضربه به شكم - دل درد شدید زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخل شكم میباشد ودر صورت عدم توجه باعث مرگ مصدوم خواهد شد.

تعریف زخم

ایجاد هر گونه شکاف و از بین رفتن پیوستگی بافتهای بدن چه در داخل و چه در سطح خارجی بدن را زخم
می‌نامند. به عبارت دیگر هر گونه صدمه به نسج نرم را زخم گویند. (نسج نرم در بدن شامل پوست ، عضلات ، عروق خونی و اعصاب می‌باشد)

زخمهای باز

هرگاه در اثر عوامل مختلف قسمتی از پوست بدن تغییر شکل دهد و این تغییر شکل باعث خروج خون از بدن شود ایجاد زخم باز می‌نماید. در این نوع زخم خونریزی از بدن قابل روئیت است.

انواع زخمهای باز

• زخمهای شکافدار یا بریدگی‌ها: در این زخم دیواره زخم منظم و مستقیم است که با وسایل برنده مثل چاقو ، شیشه و غیره ایجاد می‌شود
• زخمهای پاره پاره: در این نوح زخم لبه‌های زخم نامنظم و ناهموار هستند و ممکن است بر اثر تماس با سیم خاردار برخورد ترکش خمپاره و یا گاز گرفتگی حیوانات ایجاد شود
• زخمهای کنده: در این نوع زخم قسمتی از پوست از بدن جدا می‌شود و گاهی اوقات نسج زیر جلدی و عضله نیز کنده می‌شود
• خراشیدگی: معمولا براثر ساییده شدن یا سر خوردن روی سطح زبر به وجود می‌آید.
• زخمهای سوراخ شده: در این نوع زخمها ممکن است دیوار زخم منظم باشد، خونریزی کم و التیام به کندی صورت می‌گیرد.مانند زخمهای چاقو ، گلوله ، سوزن ...

اقدامات لازم

در صورتیکه محلولهای استریل مانند سرم شستشو یا نرمال سالین ، بتادین یا آب جوشیده ولرم در دسترس می باشد، گرد و غبار و آلودگی را از روی زخم بشویید.
- زخمهای باز را بلافاصله با یک پوشش استریل مانند گاز یا هر گونه پارچه تمیز دیگر بپوشانید.(پانسمان)
جسم خارجی عمقی از جمله جسم خارجی نوک تیز مثل میله یا سوزن یا چاقو را هرگز از زخم خارج نکنید (به خصوص در قفسه سینه یا شکم) ، چون ممکن است سبب آسیب بیشتر به عروق خونی و خونریزی شود.
-در مورد زخمهای خونریزی دهنده لخته روی زخم نباید با کشیدن گاز و ... جدا شود چون باعث ایجاد خونریزی مجدد می‌شود.

قطع‌ عضو

اقدامات و كمكهای اولیه‌ از مصدوم‌
1) درصورت‌ امكان‌، دستكش‌ یكبار مصرف‌ بپوشید. با فشار آوردن‌ روی‌ عضو آسیب‌ دیده‌ و بالا بردن‌ آن‌، خونریزی‌ را كنترل‌ كنید.
2) یك‌ پانسمان‌ استریل‌ یا یك‌ قطعه‌ پارچه‌ تمیز بدون‌ كرك‌ روی‌ محل‌ جراحت‌ قرار دهید وآن‌ را با پیچیدن‌ باند محكم‌ كنید. در صورت‌ بروز شوك‌، به‌ درمان‌ آن‌ بپردازید.
3) با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید و آمبولانس‌ درخواست‌ كنید. ذكر كنید كه‌ قطع‌ عضو صورت‌ گرفته‌ است‌. علایم‌ حیاتی‌ (سطح‌ پاسخ‌ دهی‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنید
احتیاط‌! دقت‌ كنید كه‌ عضو قطع‌ شده‌ در تماس‌ مستقیم‌ با یخ‌ قرار نگیرد.

زخم بسته

زخم بسته عبارت است از صدمه و ضایعه دیدن بافتهای داخلی بدن ، بدون اینکه راه ارتباطی به بیرون و سطح بدن داشته باشند. این زخمها معمولا نتیجه تحت فشار قرار گرفتن بوسیله اشیاء سنگین می‌باشد.

انواع زخم بسته

• زخمهای کوفتگی (کوبنده): ضربه غیر برنده به بدن می‌تواند باعث له شدن و جداشدن لایه‌های عمقی‌تر پوست و نسوج زیر جلدی شود بدون این که خونریزی قابل روئیت باشد.
• زخمهای له شده (له شدگی:ر اینجا دیواره زخم نامنظم و خونریزی زیاد است و التیام به کندی صورت می‌گیرد

اقدامات و کمکهای اولیه در زخمهای بسته

کوفتگی شایعترین نوع زخم بسته است که نیازبه کمکهای اولیه سریع ندارد. البته قبل از انتقال درصورت نیاز درمان شوک (درصورت وجود علایم شوک) برای مصدوم باید انجام گیرد.

زخم بستر ( زخم فشار ) در سالمندان

زخم فشار ، زخم بستر یا Decubitus ulcer یکی از مشکلات شایع سالمندان می باشد که باعث درد ، عفونت و حتی مرگ به دنبال عفونت منتشر ( سپتی سمی ) ، بوی بد و آسیب به کمر می شود . این مشکل برای کادر پرستاری ، زحمات زیاد و حتی آسیب های جسمی به دنبال دارد ( مثل مشکلات کمر و ... )
زخم فشار نه تنها در سالمندان بستری دیده می شود ، بلکه طبق تحقیقات در سالمندانی که توانایی نشستن دارند ، بیشتر در معرض زخم فشار هستند . طبق تعریف ، نکروز ( سیاه شدگی و از بین رفتن بافت ) که به دلیل انسداد جریان خون تغذیه کننده موضعی بوجود می آید . این مسأله می تواند در هر قسمتی از بدن که فشار خارجی بر روی برجستگی استخوان اعمال می شود ایجاد گردد . وجود عوامل مساعد کننده می تواند خطرزخم فشار را افزایش دهد .
در واقع فشار باعث کاهش جریان خون ( ایسکمی ) و در نهایت درد می شود . به دنبال درد ، فرد ، موقعیت بدن خود و در نتیجه ناحیه فشار را تغییر می دهد . این کار باعث ورود خون به ناحیه کم خون ( ایسکمیک ) شده و به بافت اجازه بهبود یا ترمیم می دهد .

عوامل ایجاد کننده

چندین عامل بالقوه ، زمینه ساز بروز آن در یک فرد می باشند و به ۳ دسته عوامل داخلی ، بیرونی و بیمارستانی تقسیم می شوند .

عوامل داخلی

اینها مجموعه عناصر داخلی هستند که پاسخ بدن را کاهش میدهند و فرد را مستعد ابتلا به زخم فشار می کنند . چندین عامل داخلی وجود دارد که شامل : سوء تغذیه ، اختلالات عصبی ( نورولوژیک ) کاهش حرکت و فعالیت ، افزایش سن ، بی اختیاری و رطوبت پوست ، وضعیت ذهنی ، وضعیت پوست و مصرف دارو می باشد .
سوء تغذیه می تواند توسط عواملی مثل کاهش اشتها ، اشکال در خوردن به هر علتی مثلاً دندانهای نامناسب و عدم توانائی در غذاخوردن بدون کمک و حتی اشکال در بلع به عللی مثل سکته مغزی ( CVA ) بوجود بیاید
اختلالات عصبی هم باعث عدم درک بیمار از احساس درد شده و همچنین توانائی جابجائی را نیز تحت تأثیر قرار میدهند .
افزایش سن باعث کاهش ساخت کلاژن شده و باعث نازک تر شدن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می شود . بی اختیاری ادرار و رطوبت پوست نیز احتمال ایجاد زخم فشار را افزایش می دهند .
وضعیت ذهنی بیمار نیز نقش مهمی در ایجاد زخم فشار دارد . مصرف دارو نیز باعث کاهش هشیاری بیمار می شود و در نتیجه به طور طبیعی ، حرکات نیز کمتر می شوند.

فاکتورهای بیرونی

شامل فشار ، اصطکاک و نیروهای کششی می باشند . این ۳ عامل خصوصاً در فرد نشسته مهم هستند.

عوامل بیمارستانی

عوامل خارجی ، بخصوص هنگامی که فرد در بیمارستان بستری است ، اهمیت پیدا می کنند . این عوامل شامل : ماندن روی ترالی بیمارستان یا تخت اتاق عمل به مدت چندین ساعت - عدم وجود سیستم های بهبود فشار ، روی تخت های استاندارد بیمارستانی - عدم وجود سیستم های کاهنده فشار و یا جابجا کردن نادرست بیمار بر روی صندلی ، بی حرکت کردن بیمار از طریق ابزاری مثل تراکشن و اسپلینت - روشهای نادرست جابجا کردن بیمار

خون دماغ

طبق آمار به طور تقریبی یك نفر از هر 10 نفر دست كم یكبار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است. خونریزی ممكن است جزئی و یا خیلی شدید باشد. بعد از خونریزی‌های قاعدگی، خونریزی بینی شایعترین خونریزی خودبخودی در انسان است كه به علت پارگی عروق مخاط بینی كه بدون محافظ می‌باشد اتفاق می‌افتد. شایعترین محل خونریزی در اطفال و بالغین جوان قسمت قدامی تیغه بینی است ( كه ناحیه كیسلباخ kisselbakh یا لیتل little نامیده می‌شود). خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی كنترل نمود. مشكل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی در قسمت خلفی – فوقانی جدار خارجی و تیغه‌ی وسط بینی در اشخاص مسن است.
شایعترین علت خونریزی بینی ضربه یا تروما است. ضربه‌های شدید باعث شكستگی استخوان بینی شده و ضربه‌های خفیف نظیر دستكاری بینی با انگشت آسیب به ناحیه لیتل وارد آورده و سبب از بین رفتن موكوس محافظ آن ناحیه می‌شود.
عوامل مهم در كنترل خونریزی‌های بینی عبارتند از: علت، محل خونریزی، نحوه معالجه آن.

علت شناسی : عوامل موضعی و عوامل سیستمیك

عوامل موضعی:
در میان عوامل موضعی كه سبب خونریزی بینی می‌شوند، می‌توان از ضربه‌های وارده به صورت، واكنش التهابی تغییرشكل ساختمانی، وجود جسم خارجی، تماس با مواد شیمیایی سمی، مداخله جراحی و تومورهای داخلی بینی نام برد. ضربه‌ی موضعی یكی از شایعترین علل خون دماغ است. وارد كردن لوله بینی- معدی (افزایش مداوم فشار هوایی بینی) دستكاری داخلی بینی و بازیابی جسم خارجی داخل بینی كه سبب پاسخ التهابی شدید شده است، همه می‌توانند مسئول خونریزی بینی باشند عمل‌های جراحی داخلی بینی و شكستگی‌های استخوان بینی، دیواره سینوس‌های صورت- كاسه چشم و قاعده جمجمه هم می‌تواند سبب خون دماغ شوند.

بد شكلی‌های ساختمانی:

به شكل مادرزادی یا اكتسابی می‌توانند سبب درگیری قسمت غضروفی یا استخوانی تیغه‌ی بینی یا شاخك‌ها شوند. در این حالت هوای دمیده شده با سرعت و تلاطم بیشتری وارد بینی می‌شود. این مسئله سبب خشكی غشای مخاطی- التهاب و دلمه بستن می‌شود. برداشتن دلمه‌ها از طریق پاك كردن بینی یا با فشار وارد كردن هوا از راه بینی انسداد یافته عروق خونی سطحی را در معرض قرار می‌دهد و موجب خونریزی می‌شود.
سرطان‌های متعددی می‌توانند با خونریزی‌های خودبخودی بینی تظاهر كنند یكی از عوامل خونریزی شدید بینی در پسران، آنژیوفیبروم است. این تومور خوش خیم عروق كه از ناحیه بینی- حلقی منشاء می‌گیرد ممكن است به صورت خودبخودی یا در پاسخ به ضربه خونریزی كند.

علائم بالینی

بیماران از خونریزی هر دو بینی معمولاً شكایت دارند در حالی كه در حقیقت یك بینی خونریزی دارد. از بیمار باید پرسش كرد اگر دو طرف خونریزی دارد شدت كدام بینی بیشتر است. بهتر است لخته‌های خون خارج شود بعد به دقت داخل بینی معاینه شود تا محل خونریزی مشخص گردد.

درمان كلی

1- حفظ خونسردی
2- بیمار باید بنشیند و بالاتنه‌ی خود را به جلو خم كند و دهان خود را باز نماید او در این حالت می‌تواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول در آید.
تنها اگر به مدت 5 دقیقه قسمت جلوئی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه‌ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی‌های بینی مهار می‌شوند به بیماران گوشزد می‌شود كه پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند. زیرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند. اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیك (كاهش فشار خون وضعیتی) می‌شود. تعیین سطح هموگلوبین و هماتوكریت جهت تصمیم‌گیری در مورد ضرورت تزریق خون به بیمار الزامی است.
3- كمپرس‌های سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذارده شود.
4- پایین آوردن فشار خون
5- قطع داروهای ضد انعقادی

درمان موضعی

كوتر كردن (cautery)
تامپوناد قدامی و خلفی
مهار خونریزی احتیاج به همكاری بیمار و وسایل معاینه دقیق از جمله چراغ پیشانی و ساكشن دارد روش‌های متعددی برای هموستاز (توقف خونریزی) وجود دارد كه می‌تواند از كوتریزاسیون شیمیایی (اسید‌تری كلرواستیك و نیترات نقره) و الكتریكی تا تامپون قسمت قدامی و خلفی بینی متفاوت باشد. البته روش‌های دیگری از جمله كوتریزاسیون با كمك آندوسكوپی- بستن شریان‌های اصلی‌تر جراحی‌های سپتوپلاستی تیغه‌ی بینی و ... وجود دارد.
باید در ابتدا خون، لخته‌ها و اجسام خارجی را خارج شود. سپس از فنیل افرین و لیدوكائین جهت ایجاد انقباض عروقی و بی‌حسی لازم به شكل موضعی شود. می‌توان درست روی همان مخاط شكننده به آرامی یك قلم آغشته به نیترات نقره را به عروق خونی كه به موضع خونریزی می‌رسند تماس دهیم بهتر است آن رگ خونی كه به محل خونریزی دهنده می‌رسد سوزانده شود تا این كه مستقیماً خود محل را بسوزانیم.
در صورتی كه امكان كوتریزاسیون نباشد یا با كوتریزاسیون خونریزی كنترل نشود باید از تامپون استفاده كرد.
بدون توجه به روش اقدامی، تامپون بینی باید دست كم 72-48 ساعت باقی بماند هم به دلیل اینكه این پانسمان راه تخلیه سینوس‌های اطراف بینی را می‌بندد و هم به خاطر اینكه احتمال سندرم شوك عفونی كاهش یابد از آنتی بیوتیك استفاده می‌شود.
حدود 10% خون دماغ‌های خلفی به روش‌های درمانی معمولی پاسخ نمی‌دهد و مداخله جراحی لازم است.

راهنمایی‌هایی جهت ارجاع به متخصص

خون دماغ مداوم نیازمند به ارزیابی توسط متخصص گوش، حلق و بینی دارد. بیماری كه به بستن قسمت خلفی بینی نیاز دارد باید حتماً توسط پزشك متخصص گوش، حلق و بینی درمان شود. آزمایش‌های معمولی كه شامل PT و PTT شمارش پلاكت و زمان سیلان است.
باید در موارد خونریزی شدید بینی انجام شوند سطح هموگلوبین و هماتوكریت باید تعیین شود تا تصمیم بگیریم كه بیمار احتیاج به تزریق خون دارد یا خیر. هنگامی كه خونریزی بند آمد استفاده از قطره كلرورسدیم - اجتناب از دستكاری داخل بینی و استفاده از پماد مناسب بر روی تیغه بینی می‌تواند از خونریزی مجدد بین جلوگیری كند.


  • پست بای
  • قالب بلاگفا
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic